دانلود پروژه مرمت ابنیه تاریخیپروژه معماری اسلامی

دانلود کاملترین پروژه مرمت مجموعه ساروتقی اصفهان

دانلود پروژه مرمت ابنیه

پروژه مرمت مجموعه ساروتقی اصفهان

کد محصول: M17

در این پروژه از archnovin.ir مرمت مجموعه ساروتقی در اصفهان ارائه شده است. این پروژه در قالب 80 اسلاید پاورپوینت آماده شده است. در ادامه می توانید بخشی از این پروژه را مطالعه کنید.

دانلود کاملترین پروژه مرمت مجموعه ساروتقی اصفهان

مجموعه ساروتقی در بازاری به همین نام قرار گرفته است که امروزه بر اثر انقطاع از مجموعه بازار اصفهان از رونق افتاده است.اما نام و کیفیت بنا ها از اعتبار آن در عصر صفویان حکایت میکند.شاخص ترین نقطه بر جای مانده از این بازار چارسویی زیبا و اصیل،معروف به چارسوی ساروتقی است، که قاعده ی آن از قاعده ی بازار گشاده تر و طاق آن بلند تر و کاربندی شده است.در شمال آن، درِ مجموعه ی مورد بحث واقع است و در جنوبش، نیم طاق سردری مانند با مقرنس زیبای آجری.در کنج این نیم طاق،در کوتاه مسجد کوچک این مجموعه قرار دارد.

دانلود کاملترین پروژه مرمت مجموعه ساروتقی اصفهان

سراي ساروتقي بنايي دوطبقه است با ابعاد65*105متركه از طريق يك دالان درازبا بازار منجم ارتباط داشته،ولي به جهت حفظ امنيت اين دالان مسدود شده است.اين سرا داراي سبك معماري و تزئينات ساختماني بسيار زيبايي مانند گچبري و آجركاري است.در حال حاضركاربري اقتصادي خاصي در سراي ساروتقي وجود ندارد واز اين مكان فقط به عنوان انبار كالا استفاده مي شود.و قسمتی از بنا به علت بی توجهی  تبدیل به مخروبه شده است.

دانلود کاملترین پروژه مرمت مجموعه ساروتقی اصفهان

این بنا به نام وزیر آن دوره یعنی ساروتقی نام نهاده شده.

بنای کاروانسرای ساروتقی از سه سرا تشکیل شده است.یک سرای بزرگ  که در اول قرار دارد,و بعد از ورود به دالان دو سرای کوچک دیگر است.

چنانچه گفتیم, در طرفین دالان, دو سرای کوچک قرار دارد. طرح این دو سرا کمابیش مشابه است. اما از لحاظ استقرار نسبت به دالان متقارن نیستند, زیرا سرای غربی با دالان فاصله بیشتری دارد و در نتیجه حجره های میانی این سرا و دالان عمیق تر است. ابعاد صحن سرای اخیر نیز اندکی بزرگتراست از سرای شرقی .با این حال نسبت عرض به طول در صحن هر سه سرا یکی است. هر دو سرای طرفین دالان دوطبقه وتقسیمات ودهانه بندی آنها مشابه است.جبهه های عرضی (شمالی,جنوبی)هر یک سه دهانه مشابه دارد. در جبهه های شرقی  وغربی,دهانه بزرگتر در وسط و دو دهانه مشابه در طرفین آن ودو دهانه کوچک در کناره ها قرار گرفته است. دهانه میانی جبهه سمت دالان,که مدخل هر سراست.

دانلود کاملترین پروژه مرمت مجموعه ساروتقی اصفهان

در این دوسرا نیز,قاعده در صحن مستطیل است,و لذا شیوه طرح فضاهای واقع در کنج به کلی با سراهایی که قاعده هشت ونیم هشت با کشکولی دارند,تفاوت دارد نمای صحن آجری و داخل ایوانچه ها گچی است. در نمای حجره ها,تصرفات بسیار شدید شده است.چندان که اگر وضع به همین منوال باشد وبنا به کلی تخریب نشود. تا چند سال دیگر, تشخیص طرح اصلی بنا دشوار خواهد بود.بیشتر این تصرفات مربوط به دوران جدید است.اما درجبهه های شمالی وجنوبی سرای غربی ,تصرفاتی شده است که شاید مربوط به دوره قاجاریان باشد.

دانلود پروژه مرمت ابنیه تاریخی

پس از پرداخت آنلاین لینک دانلود فایل همان لحظه به طور خودکار به ایمیل شما ارسال خواهد شد.
جهت آموزش خرید از سایت اینجا کلیک کنید.
—————————————————————————————
نام محصول: دانلود کاملترین پروژه مرمت مجموعه ساروتقی اصفهان

تعداد صفحات: 80 اسلاید پاورپوینت 

حجم فایل: 7 مگابایت

 

قیمت قبلی: 160000 تومان

قابل پرداخت با کلیه کارت های بانکی

پروژه مرمت مجموعه ساروتقی اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *