دانلود پروژه مرمت ابنیه تاریخیپروژه معماری اسلامی

دانلود پروژه مرمت حوضخانه رستم بيگ مهاباد

دانلود پروژه مرمت ابنیه

پروژه مرمت حوضخانه رستم بيگ مهاباد

کد محصول: M12

در این پروژه از archnovin.ir مرمت حوضخانه رستم بيگ مهاباد ارائه شده است. این پروژه در قالب 81 اسلاید پاورپوینت آماده شده است.  در ادامه می توانید بخشی از این پروژه را مطالعه کنید.

پروژه مرمت حوضخانه رستم بيگ مهاباد

اگر بناها باعث جدايي ما از طبيعت مي شوند تا از سويی ما را از بعضی عوامل طبيعی حفظ كنند و از سوی ديگر در جای خود گوياي قلمرو انساني تر باشند و اگر اين خصوصيت باعث مي شود تا كالبدمان در يك شكل ثانوي و بيگانه قرار گيرد كه گرچه مطلوب نظرمان بوده است، اما كيفيتی سرد و مصنوعي دارد. اين جاست كه عنصر آب با نقش حساس خود ما را دوباره به طبيعت پيوند مي زند. انواع متنوع آب نماها ، فواره ها و بركه هاي آب، ظرايف معماري را چون حلقه هاي يك زنجير در يك شبكه ارتباطي به يكديگر پيوند مي زنند و در هم منعكس مي كنند، گويي پل ارتباطي بين قطعات از هم جدايي است كه معماري پديد آورنده آن هاست. در همه ادوار، معماران ما آب را در مجموعه هاي خود وارد مي آردند و گنجينه اي از خصوصيات فيزيكي و مذهبي را به خدمت مي گرفتند تا معماري آنان از غناي بيشتري برخوردار باشد. در قديم در اين منطقه آب عنصر حيات و ادامه زندگي وابستگي شديدي به وجود آن داشته است، لذا معماران ، با زيركي و ذكاوت، ترفندهايي خاص در آفرينش و خلق عناصر معماري گوناگون و گاهاً منحصر به فرد، به كار گرفته اند تا موجبات آسايش و راحتي زندگي انسان را فراهم آورند.

يكي از اين گونه های كالبدی معماري كه با استفاده از عنصر آب، در شهر مهاباد شكل گرفته است، حوض خانه می باشد. اين حوض خانه در ميان دو  حوض خانه ديگر ؛ يكي حوض خانه شاه درويش و ديگري حوض خانه عباس آقا قرار گرفته كه به مختصات و ويژگي هاي آنها اشاره شد.

بناي حوض خانه از آجر و زير بناي آنرا سنگ هاي متراكم و ديواره آن صاف و صيقل شده است، مي پوشاند كه به علت دخل و تصرفات مكرر اين حوض خانه بخشي از بافت اوليه‌ خويش را از دست داده است اما زيبايي و ظرافت و به ويژه نحوه استفاده از آب آن هنوز از عظمت آن حكايت مي كند.

گنبد آجري و فرم معماري آن نمونه كاملي از معماري دوره قاجار است.

اين بنا يك بار در سال 1316 هجري قمري مورد مرمت و تعمير قرار گرفته است. باني آن رستم بيگ است كه از نوادگان شيخ حيدر پدر بزرگ مشهور می باشد.

کاربری حوضخانه وضو گرفتن وشاید هم نمازخواندن می باشد.با توجه به تفکیک فضای داخل به 2 قسمت پیش ورودی و قسمت اطراف حوض که احتمالاً از آن به عنوان فضایی برای نماز خواندن نیز استفاده می شده است.

فضای اصلی بنا محاط در چارچوب مستطیلی  می باشد.تنها فضای فرعی که برای بنا می توان در نظر گرفت فضای کفش کن ورودی می باشدکه از فضای اصلی تفکیک شده است.

سازماندهی فضای بنا به صورت مرکزی است که تمام عناصر حول حوض قرار گرفته اند.محورهای اصلی شامل2محور شمالی _جنوبی و شرقی _غربی می باشد که حالت تقارن دارند.یعنی نمای بنا که در قسمت شمال می باشد با 2 طاقنمای اطراف کاملًا قرینه به چشم می خورد.

پروژه مرمت حوضخانه رستم بيگ مهاباد

دانلود پروژه مرمت ابنیه تاریخی

پس از پرداخت آنلاین لینک دانلود فایل همان لحظه به طور خودکار به ایمیل شما ارسال خواهد شد.
جهت آموزش خرید از سایت اینجا کلیک کنید.
—————————————————————————————
نام محصول: دانلود پروژه مرمت حوضخانه رستم بيگ مهاباد

تعداد صفحات: 81 اسلاید پاورپوینت 

حجم فایل: 5 مگابایت

 

قیمت قبلی: 160000 تومان

قابل پرداخت با کلیه کارت های بانکی

پروژه مرمت حوضخانه رستم بيگ مهاباد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *