دانلود پروژه مرمت ابنیه تاریخی

دانلود پروژه مرمت خانه امام جمعه تهران

دانلود پروژه مرمت ابنیه

دانلود پروژه مرمت خانه امام جمعه تهران

کد محصول: M26

در این پروژه از archnovin.ir مرمت خانه امام جمعه تهران ارائه شده است. این پروژه در قالب 96 اسلاید پاورپوینت آماده شده است. در ادامه می توانید بخشی از این پروژه را مطالعه کنید.

دانلود پروژه مرمت خانه امام جمعه تهران

پس از آنکه آقا محمد خان قاجار تهران را به عنوان پایتخت برگزید. دیوان دارالعماره را وسعت بخشید و عمارت خروجی را در ارگ سلطنتی بنا نهاد .شهر تهران در این زمان 15000 نفوس داشت. مساحت شهر 5/7 کیلومتر مربع بود که فقط نیمی از آن ساخته شده بود کاخ و باغ های سلطنتی به تنهایی یک چهارم مساحت شهر را اشغال کرده بود و از طریق خیابان های کالسکه رو به دروزاه های شهر منتقل می شد . در حالی که راه های دیگر تنگ و غالباٌ بن بست بود .

در جنوب محله میدان ارگ که از کمی پیش درختکاری و به حوضی مزین شده بود و در آن زمان « میدان شاه » نامیده می شد، تکیه دولت جای دارد. در شمال خیابان جدید اندروین در سال 1295 ق. خیابان زیبای الماسیه را می کشند که از بین اسلحه خانه جدید و مدرسه دارالفنون می گذرد و به طرف دروازه دولت سابق و میدان توپخانه می رود و در جنوب به باب همایون منتهی می شود.

دانلود پروژه مرمت خانه امام جمعه تهران

شهر سنتی چون در میان حصار احاطه شده بود، تخریب حصار تهران قدیم از 1311 ش . آغاز شد و در ساله های بعد خیابان های عریض کمربندی جانشین حصار شدند . در شمال شهر ، خیابان شاهرضا ( انقلاب ) ، در شرق ، خیابان شهباز ( 17 شهریور ) ، در جنوب ، خیابان شوش و در غرب ، خیابان سی متری نظامی ( کارگر ) احداث شدند . تهران در این دوران دارای مساحتی حدود 46 کیلومتر مربع و به عبارتی 11 برابر دوره فتحعلی شاه و 5/2 برابر دوره ناصرالدین شاه بود .

در کتب مربوطه به معرفی بناهای تاریخی شهر تهران، عمارت موصوف، به خانه امام جمعه تهران در زمان ناصرالدین شاه قاجار موسوم شده است. اما اسناد و مدارک موجود در مرکز سازمان میراث فرهنگی استان تهران مدلل می دارد صاحب اولیه این بنای ارزشمند و تاریخی شخصی موسوم به حاجی میرزا آقا خان نوری بوده است.

دانلود پروژه مرمت خانه امام جمعه تهران

در سال ١٣٣٠هجری قمری، شخصی موسوم به حاجی یحیی که اخیرا از منصب قبلی خود (امام جمعه خوی) در اولین دوره مجلس شورای ملی به عنوان نماینده شهرستان خوی انتخاب و وارد تهران شده بود، این عمارت که مشتمل بر هفت باب خانه بوده، مورد خریداری ایشان قرا گرفته بود و به عنوان منزل مسکونی مورد استفاده قرار گرفت. بنابراین شایسته است نام عمارت مورد بحث از خانه امام جمعه به عمارت میرزا آقاخان، تغییر نام داده شود. به هر تقدیر بنای مورد مرمت پس از فوت حاجی یحیی نماینده مجلس به اداره کل آموزش و پروش استان تهران واگذار گردیده است. اداره مزبور در قسمت بیرونی مجموعه یک واحد مدرسه اجرا نموده و نهایتا بنا را به سازمان میراث فرهنگی استان تهران وگذار نموده اند.

خانه تاریخی موسوم به امام جمعه در محله ای واقع شده است که در گذشته های دور به نام محله عودلاجان شهرت داشته است و تکیه دولت سابق هم در این محله و با اندکی فاصله از خانه امام جمعه قرار داشته که امروزه نشانه های معماری آن محو شده است.

این خانه در سمت شرقی خیابان ناصر خسرو، روبه روی تلاقی خیابان صوراسرافیل و خیابان ناصر خسرو، کوچه امام جمعه، پلاک آبی ٣٧ قرار گرفته است.

 

دانلود پروژه مرمت ابنیه تاریخی

پس از پرداخت آنلاین لینک دانلود فایل همان لحظه به طور خودکار به ایمیل شما ارسال خواهد شد.
جهت آموزش خرید از سایت اینجا کلیک کنید.
—————————————————————————————
نام محصول: دانلود پروژه مرمت خانه امام جمعه تهران

تعداد صفحات: 96 اسلاید پاورپوینت 

حجم فایل: 6 مگابایت

 

قیمت قبلی: 160000 تومان

قابل پرداخت با کلیه کارت های بانکی

 

دانلود پروژه مرمت خانه امام جمعه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *