دانلود پروژه مرمت ابنیه تاریخیپروژه معماری اسلامی

دانلود پروژه کامل مرمت مسجد جامع ورامین

دانلود پروژه مرمت ابنیه

دانلود پروژه مرمت مسجد جامع ورامین

کد محصول: M25

در این پروژه از archnovin.ir مرمت مسجد جامع ورامین ارائه شده است. این پروژه در قالب 75 اسلاید پاورپوینت آماده شده است. در ادامه می توانید بخشی از این پروژه را مطالعه کنید.

دانلود پروژه کامل مرمت مسجد جامع ورامین

 شهر ورامین مرکز شهرستان ورامین در چهل کیلومتری شهر تهران واقع شده است. شهرستان ورامین در جلگه صاف حاصل خیز واقع شده و محدود است از جنوب به دریاچه نمك و از غرب به حسن‌آباد قم و از شمال به دامنه‌های جنوبی كوه البرز و از شرق به گرمسار (خوار سابق). ورامین همیشه مرکز کشاورزی بوده و بر خلاف خیلی از شهرهای ایران، هنگام حملة مغول آبادتر شد. آن زمان خیلی از مردم ری و اطراف به ورامین کوچ کردند. چند سال بعد، ورامین از قریه‌ای بزرگ به شهر تبدیل شد.

مسجد جامع ورامین در جنوب ورامین واقع است ویکی از شاهکارهای معماری ایلخانی در ایران است.

دانلود پروژه کامل مرمت مسجد جامع ورامین


 احداث مسجد ورامين، كه از آثار معماري دوره حكمراني مغول ها بر ايران و نمونه اي از شاهكار هاي معماري استادعلي قزويني است، در زمان سلطنت سلطان محمد خدابنده (الجاتيو) آغاز شد و در زمان سلطان ابوسعيد به پايان رسيد . به اين معنا كه قسمتي از آن در سال 722 و قسمت ديگرش در سال 726 هجري خاتمه يافته و سپس در زمان شاهرخ ميرزاي تيموري درسال 815  مورد مرمت قرار گرفته است.

    مسجد جامع ورامين در سال 1310 شمسي به شماره 176 در شمار فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است .

مسجد جامعِ ورامين يكي از مساجد جامع شاخص ايران است. پس از چندين قرن، هنوزمي‌شود اوج هنر معماري ايلخاني را در اين مسجد ديد. وقتي پا به آن مي‌گذاري، کافي است چشمت را باز کني و با سکوت سنگين آن‌جا کنار بيايي تا از لابه‌لاي خرابي‌ها،سير و سلوکي را آغاز کني. ديدن کاشي‌کاري‌ها  و عبور از  ورودي‌ها، ايوان‌ها، حياط و… تجربه‌اي برايت به جا مي‌گذارند که شايد چند سال بعد، تکرار نشدني باشد.

محور طولي مسجد جامع ورامين منطبق بر عكس مسير خياباني به همين نام است كه به ميدان قديمي شهر ورامين منتهي مي شود و در كنار ميدان برج علاءالدين با قدمت 800 ساله واقع شده است .

 پس از گذشتن از در اصلي مسجد، دو راه براي ورود به صحن مسجد وجود دارد . يكي از طريق ايوان شمالي كه از طريق دهليزي به صحن مي رسد و ديگر، از طريق ايوان شرقي كه در وسط داراي دري رو به سمت مشرق است.

دانلود پروژه کامل مرمت مسجد جامع ورامین

  مسجد جامع ورامين از سه بخش تشکیل می شود:

مد خل، سردر و قسمت هاي طاقدار، شامل دو بخش شرقي و غربي و بخش اصلي مسجد تشكيل شده كه داراي گنبدي بزرگ است و در بدو ورود به آن، حياط بزرگ و مستطيل شكلي به طول 66 و عرض 43 متر با نقشه اي به ظاهر ساده و سرراست واقع شده كه در اطراف آن ديوارهاي بلندي با كاشي كاري نفيس آبي رنگ قرار دارد و بازديدكننده، پس از عبور از زير يك ديوار وارد راهروي باريكي خواهد شد كه در دو طرف آن درهاي چوبي كوچكي قرار دارد و كمي جلوتر، هم در طرف چپ و هم در طرف راست، راهروهايي امتداد دارد كه طاق هاي تو در تويي را در خود جاي داده و در وسط صحن آن حوضي شبيه حوض وسط قلعه هاي مسكوني و رباط ها مسافري قرار گرفته كه محققان از تعلق آن به بناي اوليه مسجد اطمينان كامل ندارند و احتمال مي دهند بعدها به آن افزوده شده باشد.

دانلود پروژه مرمت ابنیه تاریخی

پس از پرداخت آنلاین لینک دانلود فایل همان لحظه به طور خودکار به ایمیل شما ارسال خواهد شد.
جهت آموزش خرید از سایت اینجا کلیک کنید.
—————————————————————————————
نام محصول: دانلود پروژه کامل مرمت مسجد جامع ورامین

تعداد صفحات: 75 اسلاید پاورپوینت 

حجم فایل: 5 مگابایت

 

قیمت قبلی: 160000 تومان

قابل پرداخت با کلیه کارت های بانکی

دانلود پروژه مرمت مسجد جامع ورامین

   

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *